Yapmadan Dönme

Aktif bir tatil sevenler için

Yürüyüş

Kapadokya, kolay yürüyüş güzergahlarına ve görünüşte sonsuz doğal vadilere ev sahipliği yapmaktadır. Bölge çok çeşitli parkurları ve ulaşım kolaylığı ile hem doğayı hem de kültürü deneyimlemek isteyen yürüyüşçüler arasında çok popülerdir. Yol boyunca, terk edilmiş kiliseleri, eski mağara yerleşimlerini ve bu topraklarda hala geleneksel olarak tarım yapan ve yaşayan köylüleri görmeniz mümkün. İhtiyacınız olan tek şey yola çıkma isteğiniz ve gücünüz.

Balon Turları

Kapadokya gezisi, gökyüzünden şahane manzarayı görmeden tamamlanmış sayılmaz. Sıcak hava balonları Kapadokya’daki turizmle neredeyse eş anlamlı hale gelmiş durumdadır. Her yıl binlerce turist bu adrenalin dolu deneyimi yaşamak, benzersiz vadilerin üzerinde gezinmek için bölgeye gelmektedir. Hava koşullarının el verdiği her sabah balonlar havalanır. Sadece balonları havada görmek için bile gelen turistlere rastlanır. Bu deneyimden mahrum kalmayın.

At Binme

Güzel atlar ülkesi olarak bilinen Kapadokya’da atlar, binlerce yıllık geleneksel yaşamının bir parçası olmuştur. Önceleri, hem insanları hem de tarımsal ürünleri taşımak için kullanılan Kapadokya’nın güzel atları, artık maceracı turistlere bu eşsiz manzarayı tamamen yeni bir şekilde deneyimleme şansı vermektedir. Kısa bir at binme deneyiminden çok farklı parkurlara yolculuk yaparak ata binme keyfini yaşamak için bölge ülkenin en ideal yeridir.

Bisiklet

Heyecan verici inişleri, çıkışları, kıvrımları dönüşleri ve unutulmaz manzarasıyla Kapadokya’nın patikaları, macera arayan bisikletçileri ve dağ bisikletçilerini kendine çekiyor. Kapadokya’nın uçsuz bucaksız vadilerinin bazen dar bazen dik toprak yollarında uçarcasına bisikletle ile tur yapmanız mümkün. Bölge ayrıca her yıl Gran Fondo turlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Çömlekçilik

Bölgedeki ilk büyük uygarlık, Hititler ile başlayan çömlekçilik hâlâ geleneksel olarak devam eden el sanatıdır.  Avanos’da birçok aile, ülkenin ve dünyanın değişik yerlerine gönderdikleri çömlek üretimiyle hayatlarını kazanmaktadır. Kızılırmak’ın taşıdığı çamurlar bu geleneğin, çömlek yapımının devamını sağlayan en önemli unsurdur. Çömlek atölyelerini ziyaret ederek ister kendi ellerinizle bir sanat eseri yapabilir isterseniz ustaların yaptığı çömleklerden alıp evinize götürebilirsiniz.

ATV

Kapadokya’nın dar vadilerini mümkün olduğunca çabuk görmek ve adrenalin dolu uçup gitme hissini yaşamak için, ATV turları, bölgeye gelen misafirlerin en sevdiği aktivitelerden biridir. Kapadokya’nın sunduğu her şeyi deneyimleyebilecek, aynı zamanda tekrar çocuk gibi gülüp eğlenebileceğiniz bir günün tadını çıkarabileceksiniz.

Kapadokya’da Yapılacaklar