Kapadokya Evleri, Konakları

Eylül 2020, Yazan: Mustafa Kaya
Kapadokya Blog

Ürgüp’ün eski yerleşimleri tamamen kaya oyma barınma yerlerini içerir. Taş odalar küçük boyutlarda yapılmış, Sened-i İttifak’tan sonra büyük konaklar yapılmaya başlanmıştır. Kaya odalar ve sofalar yakıt bakımından çok ekonomiktir. Doğal olarak kışın sıcak, yaz mevsiminde de serin olduğu için her evin mutlaka kaya oyma bölümleri vardır. Yazlık odalar taştan, kışlık odalar kaya oymadır.

Oksijen için odaların bir kısmında tepe penceresi de bulunur. Eski evlerde oda ve sofalar aynı zamanda bir üretim yeridir. Yaş üzüm, meyve ve çömlek peyniri gibi kış kayıtlarının muhafazası için de doğal buzdolabı işlevindedirler. Savunma günlerinde her evin veya birkaç evin dikey tünellerle çıkılan dairevi tığrazları bulunur. Rum mahallelerinde çok sık olarak evlerin su temini için sarnıçları ve savakları bulunur. XVIII. yüzyl başlarında evlere, mahalle çeşmeleri yapılarak şehir suyu getirilmiştir.

Müslüman evlerinde çiçek, gül gibi doğal, Hıristiyan evlerinde de canlı figürlerin yapıldığı duvar resimleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir